LIFESTYLE Styl życia

Zatańcz i powiedz NIE przemocy wobec kobiet

Dość gwałtom na randkach - to hasło uczestniczek akcji „Nazywam się Miliard/One Billion Rising”. W Walentynki zaprotestują w Agorze Bytom przeciwko przemocy wobec kobiet. Wciąż można do nich

Data publikacji: 2017-01-20
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Zatańcz i powiedz NIE przemocy wobec kobiet
Kategoria: Styl życia, LIFESTYLE

Dość gwałtom na randkach – to hasło uczestniczek akcji „Nazywam się Miliard/One Billion Rising”. W Walentynki zaprotestują w Agorze Bytom przeciwko przemocy wobec kobiet. Wciąż można do nich dołączyć.

Zatańcz i powiedz NIE przemocy wobec kobiet Styl życia, LIFESTYLE - Dość gwałtom na randkach - to hasło uczestniczek akcji „Nazywam się Miliard/One Billion Rising”. W Walentynki zaprotestują w Agorze Bytom przeciwko przemocy wobec kobiet. Wciąż można do nich dołączyć.

„Nazywam się Miliard/One Billion Rising" to akcja w formie tańca przeciwko wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt organizowana od 2013 roku na całym świecie. Każdego roku w Walentynki podejmowany jest inny temat: gwałtów (2013 rok), praw dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy (2014 rok), przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami (2015 rok), molestowania seksualnego (2016 rok). W tym roku wydarzenie zwróci uwagę na problem gwałtu na randce.

 

– Termin „gwałtu na randce” nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak „gwałt małżeński”. Tymczasem z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej wynika, że 84% zgwałconych kobiet znało sprawców, a 84% mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt. Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie tym problemem, by go nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać – mówi radna Joanna Stępień, inicjatorka wydarzenia w Bytomiu.

 

Bytomskie wydarzenie odbędzie się w Agorze Bytom. – Przyłączając się do akcji chcemy okazać solidarność i wsparcie wszystkim kobietom, których dotknął problem przemocy. Osoby, które pragną przyłączyć się do tej szlachetnej inicjatywy, serdecznie zapraszamy na próby, a następnie na wielki taneczny finał, który odbędzie się 14 lutego o godzinie 17.00 na ostatnim poziomie naszego parkingu – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

 

Próby poprowadzi Anna Majer, choreograf z Opery Śląskiej. Pierwsze dwie (31 stycznia
i 7 lutego o godzinie 18.00) odbędą się w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego imienia J. F. Kennedy’ego. Trzecie spotkanie będzie jednocześnie próbą generalną. Odbędzie się 9 lutego o godzinie 18.00 w Agorze Bytom (Sala Kameralna, poziom +3).

 

Organizatorem „Nazywam się Miliard/One Billion Rising” w Polsce jest Fundacja Feminoteka. Inicjatorem wydarzenia w Bytomiu jest radna Joanna Stępień wraz z bytomskim Stowarzyszeniem Liga Kobiet Nieobojętnych, a partnerem galeria handlowa Agora Bytom.

 

„Nazywam się Miliard/One Billion Rising”

14 lutego 2017 r., godz. 17.00

Agora Bytom – parking na poziomie +4

Zapraszamy!

 

Więcej na: www.agorabytom.pl

facebook.com/AgoraBytom 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Zatańcz i powiedz NIE przemocy wobec kobiet Styl życia, LIFESTYLE - Dość gwałtom na randkach - to hasło uczestniczek akcji „Nazywam się Miliard/One Billion Rising”. W Walentynki zaprotestują w Agorze Bytom przeciwko przemocy wobec kobiet. Wciąż można do nich dołączyć.
Hashtagi: #Styl życia #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy