LIFESTYLE Zdrowie

Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku

Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku
Ponad 6% mieszkańców stolicy ma cukrzycę – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. Nawet 30% z nich jest nieleczonych. Tymczasem zlekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń

Data publikacji: 2016-06-25 | 01:00
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Ponad 6% mieszkańców stolicy ma cukrzycę – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. Nawet 30% z nich jest nieleczonych. Tymczasem zlekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów.

Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku Zdrowie, LIFESTYLE - Ponad 6% mieszkańców stolicy ma cukrzycę – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. Nawet 30% z nich jest nieleczonych. Tymczasem zlekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów.

Cukrzyca to rezultat defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez trzustkę. Ze względu na przyczynę i przebieg, wyróżnia się dwa typy choroby (pierwszy i drugi).

– Cukrzyca typu drugiego stanowi nawet 85% przypadków zachorowań. Insulinooporność (zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę) prowadzi do nadmiernej produkcji insuliny. To przekracza możliwości trzustki, która zostaje uszkodzona i upośledzona. Rzadziej występująca cukrzyca typu pierwszego, która polega na niedostatecznym wydzielaniu insuliny, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

 

Cukrzyca warszawskim problemem?

Cukrzycę stwierdzono u 6,9% warszawiaków – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. W przypadku warszawianek jest to 5,4%. Częstość występowania zwiększa się z wiekiem – do 12,4% wśród mężczyzn i do 12,7% u kobiet. Problem jest zróżnicowany między dzielnicami – od 0% w Wilanowie, około 2% na Pradze Południe, do 12% na Mokotowie i Targówku. Wśród osób z rozpoznaną cukrzycą leczonych jest 70% mężczyzn i 73% kobiet.

 

Występowanie cukrzycy oraz nieprawidłowej glikemii
w populacji mieszkańców Warszawy w zależności od płci i wieku 

Płeć

Mężczyźni

Kobiety

Grupy wieku

Normoglikemia

Nieprawidłowa glikemia

Cukrzyca

Normoglikemia

Nieprawidłowa glikemia

Cukrzyca

20–34

89,1

10,9

95,7

4,4

35–44

87,4

11,5

1,1

92,2

7,8

45–54

58,1

37,6

4,3

77,6

20,9

1,5

55–64

39,5

51,7

8,8

63,6

29,6

6,8

65–74

44,3

45,3

10,4

58,8

32,9

8,2

75+

39,3

48,3

12,4

48,1

39,2

12,7

A to już wiesz?  Ekologiczne Boże Narodzenie – święta w zgodzie ze środowiskiem

 

Źródło: Raport Stan zdrowia mieszkańców Warszawy

 

Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy to między innymi:

zmniejszenie masy ciała,
nadmierne pragnienie,
osłabienie,
częste oddawanie moczu,
gorsze gojenie się ran,
pojawienie się stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych,
senność.

 

Cenna wiedza

– Zaburzenie wydzielania lub działania insuliny mogą być dziedziczne. Nie bez znaczenia pozostaje styl życia. Cukrzycy sprzyja otyłość, znikoma aktywność fizyczna oraz używki – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z powikłaniami – wzrasta ryzyko niewydolności nerek, miażdżycy, choroby wieńcowej oraz uszkodzenie układu nerwowego. Dodatkowo cukrzyk jest narażony na uszkodzenia narządu wzroku. Wczesne wykrycie podwyższonego poziomu cukru we krwi umożliwia wczesne leczenie cukrzycy, a tym samym zapobieganie rozwojowi jej powikłań. W tym celu stosuje się badania przesiewowe m.in. pomiar poziomu cukru we krwi z palca oraz badanie dna oka u okulisty.

 

Klinika Stomatologiczno-Lekarska Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz, czyli istnieje od 25 lat. Obecnie w jej ramach funkcjonują dwie placówki medyczne na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: ginekologia i położnictwo, dermatologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, kardiologia, interna, medycyna estetyczna, dietetyka, psychologia. Współpracujemy z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych oraz z licznymi prywatnymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi w ramach Ubezpieczeń Zdrowotnych.

http://www.demeter.com.pl/

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Najwięcej cukrzyków mieszka na Mokotowie i Targówku Zdrowie, LIFESTYLE - Ponad 6% mieszkańców stolicy ma cukrzycę – wynika z raportu Stan zdrowia mieszkańców Warszawy. Nawet 30% z nich jest nieleczonych. Tymczasem zlekceważenie problemu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy