Książka LIFESTYLE

Miłość na sprzedaż? Bestsellerowe pozycje miłosne

Na Walentynki, Merlin.pl prezentuje zestawienie najpopularniejszych romansów wszechczasów i tych współczesnych, sprawdzając również jacy autorzy mają na koncie rekordy

Data publikacji: 2015-02-12 | 11:00
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Miłość na sprzedaż? Bestsellerowe pozycje miłosne
Kategoria: Książka, LIFESTYLE

Na Walentynki, Merlin.pl prezentuje zestawienie najpopularniejszych romansów wszechczasów i tych współczesnych, sprawdzając również jacy autorzy mają na koncie rekordy sprzedaży.

Miłość na sprzedaż? Bestsellerowe pozycje miłosne Książka, LIFESTYLE - Na Walentynki, Merlin.pl prezentuje zestawienie najpopularniejszych romansów wszechczasów i tych współczesnych, sprawdzając również jacy autorzy mają na koncie rekordy sprzedaży.

Podobno nawet Jan III Sobieski relaksował się, czytając romanse na wojennym froncie. Namiętność, pasja, porywy serca – któż z nas otwarcie lub skrycie nie zaczytywał się w historiach miłosnych? Czas idealny ku temu, by wybrać te najlepsze! Na Walentynki, Merlin.pl prezentuje zestawienie najpopularniejszych romansów wszechczasów i tych współczesnych, sprawdzając również jacy autorzy mają na koncie rekordy sprzedaży.

Walentynki można lubić lub nie, ale i tak nadejdą. Romanse również mają swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak z pewnością temu gatunkowi literatury nie można odmówić kojącego działania na zmysły. Któż z nas nie ma czasem ochoty oderwać się od rzeczywistości – być w idealnym związku, odbywać wspaniałe podróże, wieść luksusowe życie, przeżywać rozterki będące udziałem naszych ulubionych par? W oparciu o trendy sprzedażowe z ostatnich 16 lat, sklep internetowy Merlin.pl przygotował zestawienie najpopularniejszych romansów filmowych i książkowych.

Królowie romansu – najpopularniejsi pisarze

Czy romanse to domena kobiet? Bynajmniej – zarówno pisarki, jak i pisarze w swoich książkach nie szczędzą nam zdrad, rozstań, powrotów, uczuciowych zawirowań i pikantnych scen miłosnych. W gronie bestsellerowych twórców gatunku, według danych Merlin.pl, przeważają autorzy zagraniczni, a na czele rankingu dominują: Eric Emmanuel Schmitt, Paulo Coelho, Nicholas Evans, Lew Tołstoj, ale i William Shakespeare.

A które panie przodują w zestawieniu najpopularniejszych autorek romansów? Do najbardziej poczytnych należą: Małgorzata Kalicińska, E L James, Sylvia Day, Jane Austen, Paullina Simons. Sprawdźmy zatem, które historie powodują przyspieszone bicie serca, królując w rankingach najpopularniejszych tytułów o miłości.

Najlepsze romanse 2014 roku

A to już wiesz?  Benefity na widelcu, czyli lunch w pracy

Bridget Jones od lat podbija serca polskich czytelników. W zeszłym roku udało jej się to po raz kolejny. „Bridget Jones. Szalejąc za facetem” to numer jeden na liście najlepiej sprzedających się książek o miłości w Merlin.pl w 2014 r. Na podium również „Zostań jeśli kochasz” autorstwa Forman Gayle – opowieść o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi, umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi oraz „Przystań Julii” (Katarzyna Michalak), czyli historia o szczęściu, które nie trwa długo i przyszłości skrywającej wiele nie zawsze radosnych niespodzianek.

W czołówce bestów w kategorii Romans, znalazła się również książka „W śnieżną noc” – burza śnieżna, Wigilijna noc i kompletnie zasypane miasteczko Gracetown. W ubiegłym roku, jednymi z najpopularniejszych pozycji miłosnych były również m.in.: „Ten jedyny”, „Love, Rosie”, „Zabójca”, „Ogród letni”, „Życie ma smak”, „Mroczny anioł”.

Współczesne romanse vs miłosna klasyka

„Jedz, módl się i kochaj”, czyli współczesny romans z czołówki książkowych bestsellerów wszechczasów w Merlin.pl. Czytelnicy pokochali perypetie Liz Gilbert – rozwódki, która po rozpadzie kolejnego toksycznego związku postanawia rok swojego życia poświęcić podróżom i odnaleźć coś, czego nikt nigdy jej nie zaoferował.

– Niesłabnącą popularnością cieszy się także „Miłość w czasach zarazy” pióra Gabriela Garcii Marqueza – mówi Patrycja Markowska, promotor kategorii Książka w Merlin.pl. – Obowiązkowa pozycja dla każdego, kto pragnie poznać niekonwencjonalne spojrzenie na ludzkie marzenia, namiętności i obawy związane z przemijaniem. W czołówce najchętniej kupowanych współczesnych romansów znajdują się również „Dziennik Bridges Jones”, „List w butelce”, „Pożegnanie z Afryką”, „Jeździec miedziany”   – wylicza P. Markowska.  

Polacy nadal chętnie sięgają po romanse, które powstały w nieco bardziej odległych czasach, a dziś stanowią klasykę w swojej kategorii. Które pozycje są najchętniej kupowane? Tu króluje dzieło Jane Austen, „Duma i uprzedzenie” – angielska prowincja z przełomu XVIII/XIX wieku, różnice klasowe i dylematy związane z zamążpójściem. Na kolejnych miejscach od lat również: „Przeminęło z wiatrem”  (Margaret Mitchell),  „Rozważna i romantyczna” (Jane Austen), „Spóźnieni kochankowie” (William Wharton) czy „Północ i Południe” (Elisabeth Gaskell).

A to już wiesz?  Mapka weselna - dokument, który się przydaje

W rankingach popularności przodują również pozycje prezentujące różne oblicza miłości, wymykające się z konwencji stereotypowej powieści z gatunku Romans. Tym samym do najchętniej kupowanych, wg danych Merlin.pl, należą również: „Oskar i Pani Róża” (Eric-Emmanuel Schmitt), „Gwiazd naszych wina” (John Green), „Lolita” (Vladimir Nabokov). W czołówce najpopularniejszych książek o miłości z ostatnich lat znajduje się oczywiście także głośny tytuł „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (E L James), którego ekranizacja już od 13 lutego w polskich kinach.

 

Widzowie kochają te pozycje

Melodramaty, lekkie komedie romantyczne, kryminały z emocjonującym wątkiem miłosnym – niezależnie od formy, uwielbiamy dobre historie miłosne. Szczególnie, gdy pozwalają nam zupełnie „legalnie” realizować nasze fantazje, nawet te najodważniejsze. Romans z milionerem, gwiazdą kina, przystojnym, acz zdemoralizowanym indywidualistą? Na szklanym ekranie wszystko jest możliwe. Merlin.pl sprawdził, które filmy od lat królują w zestawieniu najlepiej sprzedających się romansów. A tam m.in. „Zimowa opowieść”, czyli historia Beverly i Petera, który dla swojej ukochanej podejmuje próbę zatrzymania czasu i przywrócenia przeszłości. Również w Nowym Jorku, toczy się akcja innego topowego filmu o miłości, „Zacznijmy od nowa”, w którym główni bohaterowie połączeni są pasją wspólnego tworzenia pięknych dźwięków.

Wśród romansów, po które chętnie sięgamy w domowym zaciszu, królują również takie filmy, jak: „Jaśniejsza od gwiazd”, ubiegłoroczny przebój kinowy „Gwiazd naszych wina” czy „Emma”. Polacy doceniają jednak nie tylko światowe produkcje o miłości – wśród rodzimych filmów, które chętnie oglądamy na dvd/ blu-ray prym wiodą komedie romantyczne, jak „Tylko mnie kochaj” i „ Nigdy w życiu”. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Miłość na sprzedaż? Bestsellerowe pozycje miłosne Książka, LIFESTYLE - Na Walentynki, Merlin.pl prezentuje zestawienie najpopularniejszych romansów wszechczasów i tych współczesnych, sprawdzając również jacy autorzy mają na koncie rekordy sprzedaży.
Hashtagi: #Książka #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy